Zonguldak Merkez

ZGC, YALAN HABERLERİ KINADI

ZGC, YALAN HABERLERİ KINADI

 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Zonguldak merkezi, Necati Günay ile Sina Çıladır’ın gözaltına alınmaları ile konuya ilişkin yalan haberleri kınadı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Zonguldak merkezinin konuya ilişkin “zorunlu açıklama”sı şu şekilde:

 Kdz. Ereğli’de yaşanan olayla ilgili genel merkezimizden açıklama yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Medya’ya eksik ve yanlış yansıdığı üzere, dün Kdz. Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı ve ZGC Yönetim Kurulu üyesi İ. Necati Günay ve Kdz. Ereğli Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı, üyemiz, üç kuşak gazetecilik kökenli bir aileden gelen, Sina Çıladır, Ereğli’de faaliyet gösteren özel bir eğitim kuruluşunun şikayeti üzerine emniyete ifade vermeye çağrılmıştır.

Meslektaşlarımız savcılık tarafından çıkartılan gözaltı kararını emniyette öğrenmiştir.

Ama medyaya yansıdığı gibi meslektaşlarımızın ‘şantaj’ yüzünden değil, Yeni Ufuk Gazetesi ve Damar67 Gazetesinde özel eğitim okulu hakkında yapılan haberler nedeniyle ifade vermişlerdir.

Demokrasinin olmazsa, olmazı ifade ve düşünce özgürlüğüdür. Gazetecilerin bu hakları, basın yasasında açıkça yasalarla korunmaktadır. Bu yüzden meslektaşlarımızın gözaltı kararları bizleri derinden üzmüş ve yaralamıştır…

Demokratik haklar çiğnenmediği sürece, Adalet mülkün temelidir.

Düşünce ve ifade özgürlüğünden dolayı bir gazetecinin gözaltına alınması kabul edilebilir bir durum değildir.

Konunun diğer boyutu ise, Ereğli’de yaşanan bu talihsiz olayla ilgili Zonguldak’ta yayın yapan kuruluşların Ereğli’den gönderilen yanlış ve eksik bilgiyi araştırmadan, görsel olarak habere dönüştürmeleridir. İl merkezindeki görsel yayın yapan basın kuruluşlarının, bu haberi yayınlamalarını üzüntüyle karşıladığımızın da bilinmesini isteriz.

Tarafların görüşü alınmadan yapılan haberler hem gazetecilik mesleği etik kurallarına uymamakta ve haksız suçlamalara neden olmaktadır. .

Bu bağlamda Zonguldak merkezde yayın yapan basın kuruluşlarına, Ereğli ilçe merkezimizden, yerel basında yer alan bazı isimlerin, yanlış ve eksik bilgi göndermesi ve sadece karalama duygusu ile hareket edilmesini de esefle karşılıyoruz.

Bu yanlış bilgileri gönderen, sadece Zonguldak merkezli basın kuruluşlarına servis eden, sözde isimler, her kim olursa olsun kınıyoruz.

ZONGULDAK GAZETECİLER CEMİYETİ GENEL MERKEZİ

EGD –ÇGD -AGD

 Yazı için 0 puan verdiniz
Doğan Bostancı

Doğan Bostancı

Toplam Yazısı : 88

Gazeteci

Tüm Yazıları


Reklam


Haber Yorumu, Bu haber için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yapın!