Karadeniz Ereğli

TÜRK METAL, METİN ERCAN İLE YENİDEN

TÜRK METAL, METİN ERCAN İLE YENİDEN

 Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şubesi 11. Olağan Genel Kurul toplantısı gerçekleştirildi. Kongreye tek listeyle giden Metin Ercan yeniden şube başkanı oldu. Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak genel kurulda yaptığı açıklamada,  “Bütün halkımızı, yerli malı tüketmeye, bu topraklarda, bizim alın terimizle, göz nurumuzla üretilen ürünleri tercih etmeye çağırıyoruz” dedi.

Kavlak, Gülüç Beldesindeki Büyük Anadolu Ereğli Otel’i Erdemir Salonu’nda, Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şubesi’nin 11. Genel Kurulu’nda 10. Yıl Marşı eşliğinde girdiği salonda atılan konfetilerle birlikte yaklaşık 2 bin işçinin coşkusu ile karşılandı.

Başta Erdemir olmak üzere, Türk Metal Sendikası’nın yetkili olduğu iş yerlerini kapsayan sinevizyon sunumu ardından, işçilerin görüntüleri ve çalışma koşullarıyla desteklenen Türk Metal Marşı dinlendi.

Kavlak, konuşmasını yapmak üzere çıktığı kürsüde, işçinin tezahürat ve sloganları nedeniyle yaklaşık 15 dakika konuşmasına başlayamadı. Birkaç kez tebessüm ederek, susmasını istediği işçilerin susmaması üzerine ise, sloganlar arasında sözlerine başladı.

Kavlak, burada yaptığı konuşmada, kendisinde Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) AŞ’nin, Erdemir İşçisinin ve sendika Ereğli Şubesinin ayrı bir yeri olduğunu söyledi. Erdemir işçisinin; kendileri için ‘güven’, Türk Metal için de ‘güvence’ olduğunu savunan Kavlak, “Sizler aslında, Gösterdiğiniz birlik beraberlikle, Sergilediğiniz dostluk arkadaşlıkla, Ve elbette yazdığınız mücadele destanıyla, Bütün cümle aleme örneksiniz. Sizin varlığınız yeter. Hepinize selam olsun” diye konuştu.

TAT METAL’E DE…

Konuşmasında, sendika üyesi Tat Metal AŞ. Çalışanlarına da seslenen Kavlak, şöyle dedi: “Değerli arkadaşlar, Sakın kimse gönül koymasın. Biliyorum, Burada Tat Metalciler var. Kora kor mücadele edip örgütlenen Tat Metalciler de var. İşte aslanlar gibi direnen, Direne direne kazanan Tat Metalciler. Bu, sizin aramızdaki ilk genel kurulunuz. Size, Bütün arkadaşlarım adına, 200 bin kardeşiniz adına ayrıca hoş geldiniz diyorum.

ERDEMİR’DEKİ SÖZLEŞME SÜRECİ

Erdemir’deki sözleşme sürecinin Aralık ayı ortalarına doğru şekilleneceğini belirten Kavlak, mevcut haklara yenilerini ilave etmek için çaba göstereceklerini, işçinin yıllık ortalama yüzde 35 vergi ödediğini, bu konuya da çözüm getirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

İşçiler için alınan ‘Tamamlayıcı sağlık Sigortası’nı, bu sözleşmede eşler için de aldıracaklarını açıklayan Kavlak, şirketin daha fazla istihdam sağlamaya yönelik atacağı adımlara da destek olacaklarını sözlerine ekledi.

YERLİ ÜRETİME DESTEK

Kavlak, sözlerini, ülke genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılara getirerek, hükümetin başlattığı ‘yerli üretime destek’ amacıyla, “Emeğine sahip çık, ürettiğini tüket!” sloganı ile kampanya başlattıklarını hatırlatarak, “Bu sloganla, Bütün halkımızı, Yerli malı tüketmeye, Bu topraklarda, Bizim alın terimizle, göz nurumuzla üretilen ürünleri tercih etmeye çağırıyoruz. Halkımıza, Kendi emeğine sahip çık, Kendi ürettiğini tüket diyoruz” diye konuştu.

ERCAN: İDOLUMUZ KAVLAK’TIR

Konuşmasının ardından Kavlak’a, Camdan sürahi ve bardak hediye eden Türk Metal Şube Başkanı Metin Ercan da, yaptığı konuşmada, göreve atandığı süreden, günümüze kadar üyeleri ile eş ve çocuklarına yönelik yaptıkları sendikal çalışmalardan bahsederek, şunları söyledi:

“Başta Sayın Genel Başkanımızın yaygınlaştırdığı sendikal anlayış ve bizlere verdiği destekle, her geçen yıl çok daha iyi noktalara geldiğimize hep birlikte şahit oluyoruz. Sayın Genel Başkanım, sendikacılık konusunda idolümüz olmuştur. Bizlere sunduğu engin bakış açısı vizyonumuzu genişletti. Bizler bulunduğumuz bölgelerde Türk Metal’in bayrağını en üst seviyede taşıyabiliyorsak, bu Genel Başkanımızın bizlere verdiği güven ve sahiplenme duygusundandır.

Ercan’ın okuduğu önerge ile; Türk Metal Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Odabbaş başkanlığında oluşan Divan Kurulu ile devam eden genel kurulda Saygı Duruşunda bulunuldu.

ERCAN; SEÇİLMEŞ BAŞKAN!

Bu arada, tek liste ile gidilen seçimlerde, 2015’de Türk Metal Genel Kurulu’nda, Genel Başkan yardımcılığına seçilen Yusuf Ziya Odabaş’ın yerine, “Türk Metal Şube Başkanı” olarak atanan Metin Ercan’ın, yeniden başkan olarak görev yapmasına karar verildi.

Şube Sekreterliğine Yakup Yılmaz, Şube Mali Sekreterliğine Hakan Eskibina’nın devam ettiği 5 kişiden oluşan yönetim listesinde diğer iki isim ise değişiyor.

Buna göre; Şube Teşkilatlandırma Sekreterliğini yürüten Soner Uslubaş, bu görevini İş Yerleri Baştemsilcisi Turgay Kavak’a devrederken, Şube Eğitim Sekreteri Mehmet Karakaya’nın yerine ise Birol Onay listeye giren isim oldu.

Genel Kurulu, AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Türk Metal Genel Mali Sekreteri Uysal Amtundağ, AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, CHP İlçe Başkan Vekili Sevdekar Aras, MHP İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, İYİ Parti İlçe Başkanı Evrim Balbaloğlu, eski Zonguldak Milletvekili Ercan Candan, Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem, Zonguldak Kömür Spyor Başkanı Süleyman Caner, Karadeniz Ereğli Belediyespor Kulübü 2. Başkanı Halil Bozkuş, Türk Metal Sendikası’nın çeşitli il ve ilçelerinden gelen şube başkanları, Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, Malül Gaziler Derneği Şube Başkanı Temel Şahin, Karadeniz Ereğli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel, Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Cevdet Civelek, METAL-KOOP Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Özdemir, çok sayıda sivil toplum kuruluş başkanları izledi.

 TÜRK METAL, METİN ERCAN İLE YENİDEN TÜRK METAL, METİN ERCAN İLE YENİDEN TÜRK METAL, METİN ERCAN İLE YENİDEN TÜRK METAL, METİN ERCAN İLE YENİDEN

Yazı için 0 puan verdiniz
Doğan Bostancı

Doğan Bostancı

Toplam Yazısı : 90

Gazeteci

Tüm Yazıları


Reklam


Haber Yorumu, Bu haber için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yapın!