Alaplı

''FINDIK FİYATINI CUMHURBAŞKANI AÇIKLAYACAK''

''FINDIK FİYATINI CUMHURBAŞKANI AÇIKLAYACAK''

 Fındık üreten illerin AK Parti milletvekilleri tarafından oluşturulan Fındık Çalışma Grubu, hasat öncesi Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüştü.

Fındık üreten illerin AK Partili milletvekillerinin oluşturdukları Fındık Çalışma Grubu, 2019 yılı fındık hasadı öncesi değerlendirmelerde bulunmak üzere Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile çalışma toplantısında bir araya geldi. Giresun, Trabzon, Ordu, Samsun, Düzce, Bolu ve Zonguldak illerinden yaklaşık 15 milletvekili toplantıda hazır bulundu.

Toplantıda söz alan milletvekilleri Bakan Pakdemirli’den 2019 ürünü fındık fiyatının en az Giresun kalite için 18.5 lira, levant kalite için 17.5 lira olması yönünde görüş sundular. Milletvekilleri, TMO’nun alım için görevlendirilmesini, alım kampanyasının Ağustos ayının ilk haftasında açıklanmasını, Fiskobirlik’e alımlarda etkin rol verilmesini, depolarının ve alım ekiplerinin kullanılmasını vurguladılar. AK Parti Milletvekili Cemal Öztürk,  toplantının bir istişare toplantısı olduğunu söyleyerek, “Tarım bakanımız hazırlanacak olan kampanya detaylarını şekillendirecek ve konuyu Cumhurbaşkanımıza götürecek. Fındık fiyatını Cumhurbaşkanımız açıklayacak” diye belirtti.

Öztürk toplantı ile ilgili yaptığı açıklamada şu şekilde ifade etti; ’’Fındık üretimi yapılan bölgelerin milletvekilleri olarak üreticilerimizin talep ve beklentilerine tercüman olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Bekir Pakdemirli, Bakan Yardımcıları ve TMO Genel Müdürü ile 2019 yılı fındık hasadı öncesi çalışma toplantısında bir araya geldik. 2019 yılı ürünü fındık piyasasının düzenlenmesi, fındık üreticilerimizin mağduriyet yaşamaması ve alım politikalarına ilişkin istişare ve değerlendirmelerde bulunduk. 700 bin ha alanda 500 bin civarında üreticimizi doğrudan ilgilendiren, ülkemizin ve bölgemizin en önemli tarımsal ihracat ürünü olan fındıkla ilgili nihai kararı hükümetimiz verecek. Son yıllarda olduğu gibi bu sene de fındık üreticimizin mağdur olmaması için hükümetimizin gereken adımları atacağına inanıyoruz. Bölge milletvekilleri olarak sürecin takipçisiyiz. Tarım ve Orman Bakanlığı, toplantıda dile getirdiğimiz konular üzerinde gerekli çalışmaları yapıp kamuoyunu önümüzdeki günlerde bilgilendirecektir.’’ diye ifade etti.

Kaynak:  http://www.unyenethaber.comYazı için 0 puan verdiniz
Doğan Bostancı

Doğan Bostancı

Toplam Yazısı : 92

Gazeteci

Tüm Yazıları


Reklam


Haber Yorumu, Bu haber için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yapın!