Alaplı

ALAPLI'DA 3 BİN 183 KİŞİ AŞILANDI

ALAPLI'DA 3 BİN 183 KİŞİ AŞILANDI

 Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde, yeni tip koronavirüs (Kovid)-19) aşı uygulamasının  başladığı 14 Ocak tarihinden bugüne kadar, 3 bin 183 vatandaşa ilk doz, 246 vatandaşa da ikinci doz Sinovac aşısı yapıldığı bildirildi.

Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz,  Alaplı ilçesinde, 14 Ocak tarihinde başlayan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılama programı kapsamında, tanımlanan hedef nüfusun yüzde 46.09'unun aşılandığını bildirdi.

Kaymakam Yılmaz, aşılama programı kapsamında, ilçede tanımlanan hedef nüfusun 6 bin 906 olduğunu belirterek, şu ana kadar 3 bin 183 vatandaşa ilk doz, 246 vatandaşa da ilk dozun ardından en az 28 gün sonra ikinci doz Sinovac aşısı uygulandığını ifade etti.

Tanımlanan hedef nüfusun  şu ana kadar yüzde 46.09’unun aşılandığını belirten Kaymakam Yılmaz, şunları kaydetti:

“Şu an için, Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterler doğrultusunda, 65 yaş üzeri vatandaşlarımız ve aynı hane içinde 65 yaş üzeri yaşayan varsa, onlardan da 60-65 yaş arası vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımıza aşı uygulamamız devam etmektedir. Vatandaşlarımız 182 numaralı telefondan, mhrs (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) veya bizzat Aile Hekimine yada devlet hastanemize başvurarak randevu oluşturabilmektedirler. Sağlık Bakanlığımızın öngörüsüne istinaden hastanemiz ve aile sağlığı merkezlerimizde yığılmaları önlemek adına randevusuz aşı uygulaması yapılmamaktadır. Devlet hastanemizde hafta içi saat 08:00-16:00 saatleri arası iki, 16:00-24:00 saatleri arasında dört aşı odası hafta sonu saat 08:00-24:00 saatleri arası ise 4 aşı odamız ve yetkilendirilmiş 10 sağlık personelimiz hazır bulunmaktadır. Aile hekimliklerimizde, her aile hekimi için günlük en az 12 kişilik randevu verilmektedir.

85 yaş üstü vatandaşlarımız için evde aşı uygulaması kapsamında ilçe sağlık müdürlüğümüzün günlük 15 aşı randevu kapasitesi bulunmaktadır ve İlçe Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde 6 sağlık personelimiz yetkilendirilmiştir. Günlük aşılama miktarımız ortalama 400 dozdur. Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda hem devlet hastanemiz hem de aile hekimliklerimizde günlük randevu sayılarımızı arttırmaya yönelik tedbirlerimizi tamamlamış bulunmaktayız. Şu an için aşı tedarik sıkıntımız bulunmamakta, günlük ihtiyacımız İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından karşılanmaktadır.”

Kaymakam Vedat Yılmaz, öncelikli grup içinde yer alıp, daha önce Kovid-19 enfeksiyonu geçiren vatandaşlara 6ay süreyle aşı uygulaması yapılmadığını da sözlerine ekledi.

 Yazı için 0 puan verdiniz
Doğan Bostancı

Doğan Bostancı

Toplam Yazısı : 94

Gazeteci

Tüm Yazıları


Reklam


Haber Yorumu, Bu haber için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yapın!