Zonguldak Merkez

“MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZİN TALAN EDİLMESİNE ASLA MÜSAADE EDİLMEYECEK”

“MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZİN TALAN EDİLMESİNE ASLA MÜSAADE EDİLMEYECEK”

 CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Zonguldak’ın simgesi, milli ve manevi değerlerin talan edilmesine asla müsaade etmeyeceklerini belirtti.

Yavuzyılmaz,  yayınladığı basın bildirisinde şu ifadelere yer verdi:

“Zonguldak’ta yapımı devam eden 400 Yataklı Devlet Hastanesine otopark olsun diye yıkılması söz konusu edilen Kız Meslek Lisesinin ardından, bölgede bulunan Yayla Ortaokulunun da yıkılması yönünde girişimlerin bulunduğu haber bültenlerine konu olmuş, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, iddiaları ve kendisine ulaşan duyumları TBMM gündemine taşımıştı.

Yıkım önerisi kamuoyunda büyük tartışma yaratan ve koruma kararı tescil süreci yargıya intikal eden Kız Meslek Lisesi gibi, 1950’li yıllardan bu yana sayısız öğrenciyi yetiştiren ve tarihi bir öneme sahip Yayla Ortaokulunun da yıkılacağı yönündeki iddialara ilişkin Meclis’e soru önergesi veren Yavuzyılmaz’a yanıt, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan geldi.

 

CHP’li Milletvekili, okulların yıkılması yönünde Bakanlığa yapılan bir başvurunun olup olmadığını sorusuna cevap ararken, Bakanlık, “her iki okulunda yıkılması yönünde kendilerine ulaşan bir talebin bulunmadığını” açıkladı. 

Bakan Selçuk’un, Zonguldak Valiliği ve İl Özel İdaresince verilen bilgilerden derlediği yanıtında “söz konusu okulların yıkılması, öğrencilerinin başka okullara taşınması yahut başka okullarla birleştirilmesi yönünde çalışmaların yapılmadığını” belirtilirken “okulların mevcut binalarında eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmekte olduğu” söylendi.

Yavuzyılmaz, Bakanlığın vermiş olduğu yanıtı, “Görülen o ki Zonguldak’ta ki yıkım girişimlerini Milli Eğitim Bakanlığından gizlemişler” diyerek değerlendirirken, “Zonguldak’ın gündemini yıkım - rant formülleriyle çalanların, toplumunun nabzına göre hareket ettiklerini, ancak oyunun Zonguldak halkınca bozguna uğratılmasıyla birlikte, yıkım planının da şimdilik rafa kaldırıldığının anlaşılmakta olduğunu” belirtti.

Zonguldak’ın simgesi, milli ve manevi değerlerimizin talan edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz,  Zonguldak halkında büyük infial yaratan bu ve benzeri süreçlerin takipçisi olmaya devam edeceğiz” Yazı için 0 puan verdiniz
Doğan Bostancı

Doğan Bostancı

Toplam Yazısı : 95

Gazeteci

Tüm Yazıları


Reklam


Haber Yorumu, Bu haber için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yapın!