Çaycuma

İKİ MİLYONLUK TARİHİ ESER YAKALANDI

İKİ MİLYONLUK TARİHİ ESER YAKALANDI

 Zonguldak’ın Çaycuma İlçesinde, tarihi eser kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla 2’si cami imamı 3 kişi yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı ve Çaycuma İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan istihbarı çalışmalar neticesinde 4 ayrı yere operasyon düzenlendi. Çaycuma ilçesine bağlı Güzelyaka köyü Cami İmamı A.B. ve Karakoç köyü Cami imamı Y.A. ile ilçe merkezinden S.K’nın ellerinde çeşitli tarihi eserler olduğu ihbarı ekipleri hareket geçirdi.

Sikke ve Objelerden oluşan tarihi eserleri piyasaya sürme hazırlığı içerisinde olduklarını belirleyen ekipler, gerçekleştirdiği operasyonla, şahıslara ait 4 ayrı adres ve bir araçta arama yaptı. Jandarmanın aramalarında, Roma dönemine ait ve yaklaşık 2 milyon lira değerinde olduğu belirlenen 742 adet sikke, 1 adet madeni heykel, 106 adet tarihi eser niteliği taşıyan madeni objeler, 16 adet tarihi eser niteliği taşıyan kilden yapılmış obje, 1 adet sütun altlığı olmak üzere toplam 866 parça malzeme ele geçirildi.

Mahkemeye sevk edilen 2’cami imamı 3 kişi, savcılık tarafından ‘Adli kontrol Şartıyla’ serbest bırakıldı.Yazı için 0 puan verdiniz
Doğan Bostancı

Doğan Bostancı

Toplam Yazısı : 95

Gazeteci

Tüm Yazıları


Reklam


Haber Yorumu, Bu haber için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yapın!