Zonguldak Merkez

BAŞKENT EDAŞ’TAN SELDE GÜVENLİ ELEKTRİK MÜCADELESİ

BAŞKENT EDAŞ’TAN SELDE GÜVENLİ ELEKTRİK MÜCADELESİ

 Batı Karadeniz’deki sel süresince emniyet amaçlı kesintiler gerçekleştiren elektrik dağıtım ekipleri, selin etkisini yitirmesi ve arızaların onarılmasıyla bölgeye yeniden enerji sağladı

Başkent Elektrik Dağıtım AŞ (Başkent EDAŞ) hafta sonu Zonguldak, Bartın ile Kastamonu’nun sahil ilçelerinde etkisini gösteren selde oluşabilecek çarpılmaları engellemek ve heyelandan zarar gören şebeke unsurlarının onarılması için yoğun mücadele verdi.

Son yıllarda Batı Karadeniz’de sıklaşan, yoğun kar ve yağmur gibi durumların oluşturduğu afet koşullarına karşı geliştirdiği planlar çerçevesinde hazırlıklarını sürdüren Başkent EDAŞ, meteorolojinin sel tahminleri üzerine ekiplerini teyakkuza geçirdi.

 

Ekipler selin etkilerini göstermeye başladığı Cumartesi günü, yükselen suların çarpılma tehlikesi oluşturduğu bölgelerde, can ve mal güvenliğini korumak için tedbir amaçlı enerji kesintilerine gitti.

1000 Çalışan 400 Araçla Sahada

Afet planları çerçevesince, diğer illerden gelen ekiplerle birlikte saha çalışanı sayısı kısa sürede 1000’i, araç sayısı ise 400’ü geçerken, ulusal iletim hatlarında yaşanan kesintilerle, selin elektrik arzı üzerindeki etkisi artış gösterdi.

Bu süreçte selin çekildiği bölgelerde trafo binalarına giren su, moloz ve mili temizleyen Başkent EDAŞ ekipleri, kayan veya yıkılan direkleri yenileyip iletken kopuklarını onardı. Ekipler, binaların girişlerinde zarar gören sayaçların temizlenmesi ve arızalıların hızlıca değiştirilmesi sürecini başlattı.

Başkent EDAŞ Batı Karadeniz’in insan eliyle ulaşılması güç, sık ormanlı yüksek kesimlerinde ise uzun süredir sahada faydalandığı İHA’ları kullanarak, arıza tespiti yapma faaliyetlerini teknolojinin imkânlarıyla sürdürdü.Yazı için 0 puan verdiniz

Reklam


Haber Yorumu, Bu haber için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yapın!