Alaplı

“ÖLMEDEN MADALYAMIZI GÖRELİM"

“ÖLMEDEN MADALYAMIZI GÖRELİM

AK Parti Alaplı Belediye Başkan adayı Celil Uzun, Muharip Gaziler Derneği Alaplı Şubesini ziyaret etti.

 

Celil Uzun, Şube Başkanı Muharrem Özdemir ve gazilerin bulunduğu ziyarette yaptığı konuşmada, gazilerin kıymetini bildiklerini belirtti. Vatan topraklarının her karışının şehit kanları ile yoğrulduğunu dile getiren Uzun, “Bu millet söz konusu vatan olduğunda gözünü kırpmadan seve seve canını feda etmiştir. Ülke olarak bugünlere geldiysek bunu şehitlerimiz ve gazilerimize borçluyuz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her zaman şehit aileleri ve gazilerimizin yanınızdayız” dedi.

Muharip Gaziler Derneği Alaplı Şube Başkanı Muharrem Özdemir, yaptığı ziyaret konuşmasında konuşmadı,15 Temmuz ile Gaziler arasında sosyal güvencesi olan ve olmayan Kıbrıs gazileri arasında maaş adaletsizliği yaşandığını öne sürdü ve Yıllar önce Arkadaşları tarafından bağımsızlığı için Kıbrıs Harekâtı’na katılan 40 bin gazi hâlâ madalya ve gazilik beratı beklediğini dile getirdi. 

“KIBRIS GAZİLERİNİN MAAŞLARI DÜZELTİLMELİ”

Kıbrıs gazilerinin yaşadığı sıkıntıları dile getiren Şube Başkanı Muharrem Özdemir, şubenin 29 üyesi bulunduğunu ve bunun 28 Kıbrıs ve bir Kore gazisi olduğunu söyledi. Kıbrıs gazilerinin en büyük sorununun maaş adaletsizliği olduğunu savunan Muharrem Özdemir, şöyle dedi:

"Biz bu memlekette, biz toprakta Çanakkale dahil Kıbrıs'da tek toprak kazanmış Gazileriz. İstiklal savaşı haricinde. Kıbrıs’da biz adanın yarısını aldık. biz Devletimize toprak kazandırdığımız halde Hükümetimiz bizleri görmüyor. 45 yıldır beklediğimiz şeref madalyamız verilmesini istiyoruz. Arkadaşlarımız yıllarca almak için mücadele ettiğimiz madalyalarını göremeden öldü."diye konuştu.

Muharip Gaziler Derneği Alaplı Şube Başkanı Muharrem Özdemir ,"Her zaman arka plandayız. En önemli sorun maaş adaletsizliği. 4- 5 bin TL maaş istemiyoruz. 2007 yılında bizi ikiye böldüler. Bende Kıbrıs da görev yaptım diğer arkadaşımda görev yaptı. Onun sosyal güvencesi var, benim yok. Sosyal güvencesi olan Kıbrıs gazisi şeref aylığı 800 lira maaş alıyor, sosyal güvencesi olmayan ise, 2000 lira. 15 Temmuz şehit Gazilerimizin ile bu fark Hepsinin bir olmasını istiyoruz. Bu geçim değil, şeref aylığıdır. Birçok ülkede gazilerin şeref aylıkları aynıdır. Bir an önce bu adaletsizlik düzeltilsin."

 Muharrem Özdemir ayrıca, Kıbrıs gazilerinin çocuklarına iş imkanı tanınmadığını da dile getirerek, "Diğer gazilerimizin yakınlarına ve çocuklarına devlette iş imkanı sunulurken, bizim çocuklarımız dışarıda kaldı. Bizim çocuklarımız da gazi çocuğu veya yakınıdır. Diğer gazilere tanınan bu haktan bize de tanınmasını istiyoruz.  Biz Kıbrıs'ı Türk Cumhuriyeti yapan insanlarız" dedi. Alaplı Belediye Başkan Adayı Celil Uzun, bu konuda daha aydınlatılması konusunda bir dosya hazırlanarak, tabandaki şikayetleri dile getirmesi için üst makamlara götüreceklerini dile getirdi.

 Yazı için 0 puan verdiniz
Doğan Bostancı

Doğan Bostancı

Toplam Yazısı : 90

Gazeteci

Tüm Yazıları


Reklam


Haber Yorumu, Bu haber için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yapın!